więcej
czytaj więcej o portalu
Kaizen Edu

Czy prywatna szkoła to dobry pomysł?

Moment kiedy pociecha rozpoczyna swoją edukację jest bardzo ważnym wydarzeniem zarówno dla niej, jak i dla rodziców. Dziecko zderza się wtedy z nową rzeczywistością, w której nie ma tak dobrze znanych mu osób, jakimi są najbliżsi. Poznaje za to rówieśników, buduje relacje, zawiera pierwsze przyjaźnie…

Niewątpliwie początki nie należą do najłatwiejszych i wiążą się z mniejszą lub większą dawką stresu – są to indywidualne kwestie uzależnione od usposobienia danego dziecka. Ale zanim zadzwoni ten pierwszy w życiu dzwonek, to na rodzicach spoczywa obowiązek wyboru szkoły, w której pociecha będzie zdobywała wiedzę i się kształciła. I wtedy właśnie pojawia się dylemat, jaką szkołę wybrać? Publiczną czy może prywatną? Zarówno szkoła publiczna, jak i szkoła prywatna mają swoje zalety… Dlatego trzeba zastanowić się co dla naszego dziecka będzie lepsze i dopiero na tej podstawie należy podjąć ostateczną decyzję!

Dlaczego warto wybrać szkołę publiczną?

Szkoła podstawowa publiczna ma niewątpliwie tę zaletę, że znajduje się blisko domu. Nie będziemy się w związku z tym martwić, kiedy nastąpi ten dzień, od którego pociecha zacznie sama pokonywać trasę do szkoły i ze szkoły do domu. Ponadto będzie miała możliwość podtrzymywania kontaktu z koleżankami i kolegami także poza murami szkoły, ponieważ większość z pewnością będzie z bliskiej okolicy. Minusem może być z kolei to, że w publicznych szkołach podstawowych bywa różny poziom… Drugą kwestią jest fakt, że w klasach zazwyczaj znajdują się dzieci z różnych środowisk. Czasami również tych patologicznych, które dostarczają pozostałym rówieśnikom nienajlepsze wzorce. 

Co przemawia na korzyść szkoły prywatnej?

Prywatna szkoła to zwykle gwarancja jakości kształcenia. Siłą rzeczy trafiają do niej dzieci z zamożniejszych rodzin, ale tutaj może pojawić się pułapka. Może bowiem zdarzyć się tak, że dzieci będą się prześcigały w tym, kto ma droższy piórnik, nowszy telefon czy markowy ciuch z najnowszej kolekcji. Szkoła niepubliczna dla większości oznacza co prawda dojazd na inną dzielnicę, ale dużo tego typu szkół rozwiązuje ten problem, organizując dojazd i zapewniając dzieciom bezpieczny dowóz do szkoły.