więcej
czytaj więcej o portalu
Kaizen Edu

Wiarygodność kontrahenta sprawdzisz na giełdzie wierzytelności

Zaległości finansowe mogą wynikać z wielu powodów, w tym chociażby z opóźnień w spłacie zobowiązań ze strony kontrahentów. Kiedy mija termin dokonania przelewu, a żadna suma wciąż nie pojawia się na koncie, to spory problem – z jednej strony dla dłużnika, któremu brakuje funduszy, ale też dla wierzyciela, który wykonał usługę, a nie dostał za nią zapłaty, w związku z czym też może mieć kłopoty z płynnością finansową. W gospodarce takie sytuacje zdarzają się dość często. Dlatego trudno się dziwić, że giełda długów stała się jednym z narzędzi, które w różnych celach wykorzystują przedsiębiorcy z rozmaitych branż.

Wierzytelności można sprzedać

Skorzystanie z możliwości, jakie daje internetowa giełda długów, niewątpliwie sprawdzają się w przypadku wielu podmiotów. Po co w ogóle zaglądać na tego typu witrynę? Chociażby po to, żeby sprzedać wierzytelności. Jeśli oczekuje się na spłatę długu, a trwa to od dłuższego czasu, to z pewnością można stracić i cierpliwość, i nadzieję na odzyskanie pieniędzy. Oczywiście jest jeszcze droga sądowa lub polubowna windykacja, jednak nie każdy ma czas czy odpowiednie fundusze, by zdecydować się na taki krok. Można wówczas sprzedać zadłużenie, otrzymać za to pieniądze (niestety niższe niż kwota, którą ma zapłacić dłużnik) i odzyskać lub poprawić płynność finansową. Jednostkami odkupującymi są zazwyczaj firmy windykacyjne, które takimi działaniami zajmują się zawodowo, zarabiając właśnie w ten sposób. Kupują po niższej cenie, odzyskują wierzytelności nawet z odsetkami, a zatem mogą się cieszyć doskonałymi transakcjami.

Ważne informacje o sytuacji finansowej klienta

Informacje, które znajdują się na internetowej giełdzie wierzytelności, są przydatne także w innych sytuacjach. Jeśli jakakolwiek firma planuje rozpoczęcie współpracy z kontrahentem, może zajrzeć na listę. Jeśli nazwa konkretnego przedsiębiorstwa się na niej znajduje, to wiadomo już, że podmiot posiada długi i być może trzeba się zastanowić nad współdziałaniem. Dzięki temu, że są to informacje dostępne, to bez wątpienia pozwalają uniknąć kłopotów w przyszłości. Każdemu na pewno zależy na tym, by nie angażować się w niepewne procedury. Sprawdzona giełda długów z całą pewnością pozwala funkcjonować dużo skuteczniej i przede wszystkim bezpieczniej w tym zakresie.