więcej
czytaj więcej o portalu
Kaizen Edu

Krótka historia studenckiego biretu

Birety w innych częściach świata

Birety, a właściwie czapki absolwentów po raz pierwszy pojawiły się na świecie we Włoszech. Skąd ten pomysł. Otóż, jak głoszą historie, birety nosili w tym kraju wędrowni studenci. To na nich wzorowała się Francja, która w roku 1888 roku postanowiła po raz pierwszy pokazać swoją wersję tej czapki. Z biegiem czasu kolejne państwa świata, a szczególnie Europy tworzyły swoje wyobrażenie tego znaku rozpoznawczego studenta, który ukończył edukację na uczelni.

Kiedy czapka absolwenta pojawiła się w Polsce?

Pierwszy raz czapka absolwenta, zwana wówczas czapką studencką, pojawiła się w Krakowie. Był rok 1918. Najpopularniejsze były w czasie międzywojennym. W okresie PRL czapki absolwentów nie były mile widziane na głowach tych, którzy ukończyli studia. Swój rozkwit przeżywały jeszcze w latach 50-tych.

Czapki absolwentów – dlaczego tradycja zanikła?

Jak można się domyślać, obecnie tradycja noszenia wspomnianych wyżej nakryć głowy zanikła. Ostatnim zrywem, w którym masowo noszona była czapka absolwenta był protest w 1968 oraz 1981 roku. Po tym czasie było ich widać coraz mniej.

Obecnie birety można spotkać jedynie na polskich uczelniach podczas absolutorium – zobacz więcej na https://birettoga.pl/