więcej
czytaj więcej o portalu
Kaizen Edu

Prawo do urlopu w Norwegii – co warto wiedzieć?

Prawo do urlopu to temat, który wzbudza duże zainteresowanie wśród wszystkich, którzy pracują zawodowo i to bez względu na kraj, w którym się pracuje. Jak dokładnie wyglądają sprawy urlopu w Norwegii? Komu przysługuje prawo do urlopu i na jakich warunkach? Tego i innych rzeczy dowiesz z poniższego tekstu, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Urlop w Norwegii – kto ma do niego prawo?

Prawo do wypoczynku mają wszyscy pracownicy, którzy podjęli się zatrudnienia w Norwegii. Nie ma w tym przypadku znaczenia, w jakiej branży działamy, bo wszyscy pracownicy, którzy podjęli legalną pracę, mają prawo do urlopu. Jednak warto wspomnieć, że czas wypoczynku może znacznie się różnić. Prawo do urlopu w Norwegii w liczbie 25 dni roboczych przysługuje tym, którzy rozpoczęli pracę przed 30 października danego roku i to bez względu na to, czy mają prawo do świadczenia urlopowego, czy też nie. Z kolei osoby, które rozpoczynają pracę po 30 października, mają prawo do sześciu dni urlopu.

Urlop w Norwegii – na jakich warunkach?

To, jak dokładnie będą wyglądać warunki urlopu, zależy nie tylko od pracodawcy, ale również od pracownika. Na pewno to pracodawca ma prawo do podjęcia decyzji o tym, kiedy pracownik może zrealizować urlop, ale zawsze musi to zrobić w określonych przez prawo ramach. Prawo do urlopu w Norwegii oznacza, że pracownik może oczekiwać od swojego pracodawcy wolnego w wymiarze do trzech następujących po sobie tygodniach w głównym okresie wakacyjnym, a przypomnijmy, że ten przypada od 1 czerwca do 30 września. Pozostałą część urlopu może realizować łącznie lub rozłożyć w czasie. Ważne, by wszystkie szczegóły ustalić wcześniej, bo tylko w ten sposób można uniknąć nieprzyjemności w pracy.

Warto przy tym wspomnieć, że istnieje coś takiego jak prawo do przeniesienia urlopu na następny rok. Jeśli obie strony, a więc pracownik i pracodawca dojdą do porozumienia, to można pisemnie ustalić o przeniesieniu nawet do dwóch tygodni urlopu na następny rok. W ten sam sposób można też ustalić wcześniejsze wykorzystanie urlopu z dopiero nadchodzącego roku urlopowego. 

Dodatkowo prawo w Norwegii pozwala na przeniesienie do 2 tygodniu urlopu na następny rok, gdy przez chorobę pracownik nie mógł go wykorzystać przed końcem roku urlopowego. Takie żądanie należy wystosować do końca roku i trzeba wiedzieć, że dni urlopu przeniesione z powodu choroby, a także w wyniku umowy z pracodawcą nie liczą się do podstawowych 25 dni urlopowych. 

Urlop specjalny w Norwegii

W Norwegii obowiązuje również coś takiego jak urlop specjalny. Przysługuje on pracownicom w ciąży, a także osobom, które mają zapewnić opiekę związaną z porodem, samego okresu porodu, czy nawet czasu, w którym rodzice będą zajmować się pociechą. Prawo do urlopu w Norwegii ma nie tylko mama narodzonego dziecka, ale również jego tata. Czas trwania takiego urlopu może wynosić nawet trzy lata. Urlop specjalny przyznawany jest również kobietom na czas karmienia, czy rodzicom, którzy będą musieli zająć się chorym dzieckiem do momentu skończenia 12 lat.