więcej
czytaj więcej o portalu
Kaizen Edu

Testy narkotykowe – komu są potrzebne, jak działają?

Z każdym rokiem w Polsce przybywa entuzjastów zarówno miękkich, jak i twardych narkotyków. Bez względu na rodzaj zużywanego narkotyku po czasie mogą wystąpić, niepokojące objawy negatywnego wpływu środków odurzających na organizm. Problem rośnie nie tylko z narkotykami, lecz także dopalaczami, które niegdyś były legalne. Z tego względu testy na narkotyki są coraz chętniej kupowane. Jak one działają?

Narkotykowy problem

Problem z narkotykami jest coraz bardziej widoczny, zwłaszcza w dużych miastach Zachodniej Europy. Przybywa entuzjastów „odpływu”. Z tego względu, osoby chcące wyciągnąć swoich bliskim z nałogu kupują test na narkotyki. Oprócz tego taki test narkotykowy jest powszechnie nabywany przez policję, a także jest realizowany przez laboratoria diagnostyczne i placówki medyczne. Współczesne testy narkotykowe są niezwykle nowoczesne i uniwersalne, przez co można je zrobić w domu. Test potrafi z 98- procentowym prawdopodobieństwem określić czy dana osoba jest pod wpływem narkotyków lub zażywała narkotyki jakiś czas temu.

Testy narkotykowe – czym są?

Test narkotykowy lub znany także pod nazwą narkotest ma na celu wykrycie spożycie psychoaktywnych i odurzających w organizmie ludzkim. W zależności od potrzeby od danej osoby, u której zachodzi podejrzenie zażywania narkotyków, pobierana jest krew, mocz, włosy czy ślina. Test w kontakcie z materiałem genetycznym człowieka reaguje i pokazuje jakim środkiem czy narkotykiem jest odurzona lub była dana osoba. Na rynku można zakupić dedykowany test na narkotyki, który wykrywa jeden narkotyk lub także multitesty, umiejące wskazać kilka rodzajów narkotyków. Najczęściej testy potrafią potwierdzić z 98- procentowym prawdopodobieństwem zażycie haszu, marihuany, heroiny, amfetaminy czy kokainy. Pomimo tego, że część testów ma charakter domowy, to i tak wyróżniają się wysoką wiarygodnością i skutecznością. Przykładowo w zależności, jakiej jakości testy narkotykowe zakupimy, może on wykryć dany narkotyk, nawet jeśli jego spożycie miało miejsce tydzień lub dwa tygodnie temu.

Czym się wyróżniają domowe testy narkotykowe?

Testy narkotykowe można bez problemu kupić w aptekach, lecz także są dostępne w dedykowanych sklepach z produktami chemicznymi, biomedycznymi i diagnostycznymi. Zazwyczaj składają się one z jednego paska, który należy nasączyć specjalnym odczynnikiem. Najprostszy test na narkotyki wymaga od danej osoby próbkę śliny. Cała procedura stosowania testu jest zazwyczaj wskazana w instrukcji dołączonej na opakowaniu lub osobno w postaci ulotki. Na rynku można także wyróżnić testy bardziej skomplikowane wymagające pobrania włosy lub krwi. Zdecydowanie są one dokładniejsze, jednak są wykonywane w laboratoriach diagnostycznych lub laboratorium policyjnym. Bardziej szczegółowy test zazwyczaj jest realizowany w trybie administracyjnym, w którym policja lub inna instytucja chce uzyskać informacje czy dana osoba spożywała narkotyki (szczególnie często praktyka podczas wypadków drogowych).