więcej
czytaj więcej o portalu
Kaizen Edu

Ubezpieczenie studenta po 26 roku życia – co warto wiedzieć?

Jesteś studentem i zbliżają się Twoje 26 urodziny? Nie wiesz, jak to przekłada się na ubezpieczenie zdrowotne? Nasz tekst może okazać się dla Ciebie źródłem przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Ubezpieczenie studenta po 26 roku życia – kiedy wygasa?

W Polsce każde dziecko, które nie ukończyło osiemnastego roku życia, jest objęte ubezpieczeniem zdrowotnym rodziców. Takie samo prawo mają również osoby pełnoletnie, ale tylko wtedy, gdy kontynuują naukę. Ma to jednak pewne ograniczenia, ponieważ ubezpieczenie studenta po 26 roku życia się zmienia. Zatem każdy, kto już ukończy 26 rok życia nie będzie mógł automatycznie kontynuować swojego ubezpieczenia zdrowotnego wraz ze świadczeniami dla rodziców. Dlatego od dnia ukończenia 26 roku życia nawet osoba studiująca zostanie wyrejestrowana z ubezpieczenia rodziców.

Ubezpieczenie zdrowotne po 26 roku życia – jak je zachować?

Student, który ukończył 26 lat i nie podlega ubezpieczeniu rodzinnemu lub z tytułu podjętej pracy, może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię. Bezpłatna opieka medyczna obejmuje jednakowo studia dzienne, jak i zaoczne. Co ciekawe, zasada ta dotyczy wszystkich typów uczelni oraz trybów studiowania. Zatem nie ma znaczenia, czy uczymy się na uniwersytecie państwowym, w prywatnej placówce, czy w innej, która prowadzi studia zaoczne. Jednak trzeba liczyć się z tym, że przedłużenie ubezpieczenia zdrowotnego nie odbywa się to samoistnie.

Jeśli chcemy zachować bezpłatny dostęp do opieki medycznej, to należy podjąć odpowiednie działania. I tak aby zachować ubezpieczenie zdrowotne każdy, kto studiuje po 26 roku życia, powinien wystąpić z odpowiednim wnioskiem do swojej uczelni. Wtedy to właśnie ona przejmie na siebie ten obowiązek i upoważni do bezpłatnej opieki medycznej. Dzięki temu nie trzeba będzie obawiać się żadnych opłat za wizytę u lekarza, czy specjalisty działającego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.