więcej
czytaj więcej o portalu
Kaizen Edu

Czy laptop może być wykorzystywany zarówno do pracy, jak i rozrywki?

W dzisiejszych czasach, popularność laptopów wzrosła w znaczącym stopniu. Powodem jest tu przede wszystkim nadejście nowych norm, dostrzegalnych w każdym aspekcie naszego życia. Coraz częściej wymaga się od nas bowiem dostępności w każdej chwili, czy to w pracy, czy też podczas aktywności w mediach społecznościowych. Uczęszczając na wykłady, niejednokrotnie możemy również zauważyć, że zarówno profesorowie, jak i studenci coraz częściej posługują się właśnie laptopami, ze względu na ich wielofunkcyjność. Także i strona gamingowa dostrzega zalety, związane z przenośnością – podręczny komputer pozwala nam bowiem na granie w ulubione tytuły w praktycznie każdym miejscu. Wiele osób zastanawia się jednak, czy na rynku możemy znaleźć uniwersalnego laptopa do gamingu i pracy, który pozwoliłby nam zarówno na pełnienie zawodowych obowiązków, jak i relaks. Oto, co warto zatem wiedzieć na temat urządzeń, dostępnych obecnie w sklepach.

 

Czy gra na laptopie ma w ogóle sens?

 

Jeszcze kilka lat temu wierzono, że laptop do gamingu i pracy pozwoli nam najwyżej na ogranie tytułów sprzed lat, a także uruchomienie mniej wymagających emulatorów. Czasy się jednak zmieniły, a wraz z nimi – także i możliwości przenośnych komputerów. Wykorzystując wydajne, ośmiordzeniowe procesory, a także wyposażając swoje urządzenia w nowoczesne systemy chłodzenia, producenci laptopów umożliwiają nam grę nawet w większe tytuły pokroju Wiedźmina 3 czy Assassin’s Creed Valhalla. Nie musimy przy tym obawiać się lagów, głośnej pracy (szczególnie podczas grania w pociągu lub miejscu publicznym) czy też przedwczesnego zużycia się podzespołów laptopa. Mówiąc krótko – nowoczesne modele, choć wciąż niewystarczające dla najbardziej wymagających, często zawodowych graczy, nie ustępują w większym stopniu swoim stacjonarnym odpowiednikom.

 

Uniwersalny laptop do pracy

 

Oczywiście, laptop do gamingu i pracy powinien umożliwiać nam również sprawną obsługę kilku aplikacji jednocześnie. Pracując nad programami lub projektami, nierzadko korzystamy bowiem z więcej niż jednego programu. Komunikatory, narzędzia do obliczeń, programy do rysowania – wszystko to wymaga od laptopa wydajnego procesora. Szczególnie, że wszelkie błędy prowadzą nierzadko do zamknięcia aplikacji i utraty niezapisanych zmian. Nowoczesne laptopy, oferowane chociażby przez markę ASUS, zostały wyposażone w procesory pokroju ośmiordzeniowego AMD Ryzen, pozwalającego nie tylko na wygodną pracę, ale też ogrywanie ulubionych gier lub streaming w czasie wolnym.