więcej
czytaj więcej o portalu
Kaizen Edu

Koło życia – wszystko, co musisz wiedzieć

Coaching – zarówno biznesowy, jak i life coaching – bardzo często korzysta z wielu narzędzi. Dzięki temu sesje nie polegają wyłącznie na dialogu, a przy tym umożliwiają Klientowi zobrazowanie własnych potrzeb i oczekiwań. Jeśli chodzi o narzędzia coachingowe, koło życia należy do najpopularniejszych propozycji. Bardzo często pojawia się nie tylko podczas profesjonalnych sesji coachingowych – z zalet tego rozwiązania korzystają także terapeuci, trenerzy, nauczyciele… Koło życia w uproszczonej wersji znajdziesz także w wielu podręcznikach.

Czym jest koło życia w coachingu?

Zastanawiasz się, czym jest koło życia w coachingu? To narzędzie, które pozwala na graficzne przedstawienie ważnych dla Klienta obszarów aktywności. Coraz więcej osób skarży się na brak satysfakcji ze swojej pracy, problemy z rutyną dnia codziennego czy niski poziom zadowolenia przy jednoczesnym braku motywacji do wprowadzenia życiowych zmian. Koło życia w coachingu pozwala na zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad tym, na jakim etapie życia znajdujesz się w danym momencie. Bardzo często właśnie taka możliwość spojrzenia na własne życie z boku, obiektywnym okiem jest powodem, dla którego wiele osób zgłasza się do coacha. Jeśli zależy Ci na tym, by uświadomić sobie swoją sytuację oraz uporządkować własne życie, postaw na koło życia. Interpretacja ułatwiona jest przez graficzną formę narzędzia. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad poszczególnymi obszarami: oceniamy jakość naszego życia w bardziej globalny sposób. Tymczasem analiza każdego z obszarów umożliwia pracę nad poprawieniem jakości życia – w ten sposób zastosowanie koła w życiu codziennym będzie przekładało się na zwiększenie zadowolenia. Dzięki temu ćwiczeniu dowiesz się także, co jest dla Ciebie najważniejsze. Skorzystaj z możliwości, jakie daje Ci coaching – koło życia jest jedną z nich.

W jaki sposób stworzyć własne koło życia? Do wykonania tego ćwiczenia możesz wykorzystać gotowy szablon, który znajdziesz w Internecie, choć bez problemu narysujesz je także samodzielnie – wystarczy kartka i ołówek. W kole życia znajduje się osiem obszarów, które stanowią najważniejsze elementy życia. Im bliżej środka koła, tym niższy poziom satysfakcji: sam środek koła oznacza 0, a obramowanie koła: 10 (wysoki poziom satysfakcji). Możesz pokolorować poszczególne części koła lub ozdobić je zgodnie z własnymi preferencjami – sam rysunek pomoże Ci uświadomić sobie, jakie obszary życia są dla Ciebie ważne oraz gdzie niezbędna jest zmiana. Zwróć uwagę szczególnie na obszary zamalowane w pobliżu środka koła. Czy koło zbudowane w tak niesymetryczny sposób będzie spełniało swoją rolę w pojeździe? Takie graficzne przedstawienie będzie doskonałym wstępem do dalszej analizy i odpowiedzi na pytania, co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu oraz co możesz zmienić. Coaching biznesowy wykorzystuje koło życia zawodowego, w którym zawarte są inne ważne obszary związane z pracą. Umożliwia rozwój zawodowy oraz pracę nad osiąganiem nowych celów zawodowych.