więcej
czytaj więcej o portalu
Kaizen Edu

Integracja sensoryczna – najważniejsze informacje

Integracja sensoryczna to zjawisko, które ma miejsce w ludzkim umyśle. Każde płynące z ciała i otoczenia bodźce trafiają do mózgu, a ten udziela adekwatnej reakcji. W ramach integracji sensorycznej można wyróżnić podstawowe zmysły, które zbierają informacje w ciągu codziennego funkcjonowania.

Czym jest integracja sensoryczna?

Tak jak wspominaliśmy, integracja sensoryczna zachodzi w mózgu. Proces ten przetwarza wszelkie informacje docierające z organizmu ludzkiego i środowiska zewnętrznego oraz emituje odpowiednie reakcje. Specjaliści przekonują, że odpowiednie zintegrowanie sensoryczne pozwala na optymalny rozwój i działanie zmysłów i umiejętności. Mowa tutaj przede wszystkim o wzroku, słuchu, umiejętności poruszania się oraz zdolności do malowania i pisania.

Integrację sensoryczną można lepiej poznać, czytając odpowiednie książki lub poprzez odpowiednią edukację. Takie zagadnienie jest często omawiane na studiach lub dedykowanym kierunku podyplomowym. Jak zapisać się na takie studia? Wystarczy wpisać w przeglądarkę internetową odpowiednie frazy np. integracja sensoryczna studia podyplomowe poznań. Osoby zapisane na taki kierunek poznają istotne integracji sensorycznej, a także ważne zagadnienia z nim związane.

Kiedy mają miejsce zaburzenia integracji sensorycznej?

Integracja sensoryczna można zostać zaburzona, jeśli mózg jest niezdolny do poprawnego przetrwania bodźców. Takie zjawisko dotyczy zwłaszcza dzieci, które mają problemy z wykonaniem i zaplanowaniem własnych działań. Jeśli dziecko jest nazbyt ruchliwe i ma kłopoty z koncentracją, to również to są zaburzenia w kontekście integracji sensorycznej. Omawiając zaburzenia, warto także umówić zbyt małą wrażliwość na dotyk, ruch i bodźce wzrokowe dziecka. Jeśli występują zaburzenia, to dziecko odbiera informacje z zewnątrz w mniejszym stopniu. Wtedy zazwyczaj ono intensywnie szuka dodatkowych wrażeń w postaci energicznego skakania, bicia innych rówieśników i głośnego słuchania muzyki.