więcej
czytaj więcej o portalu
Kaizen Edu

Czy nauka języka polskiego jest trudna?

Z naszego punktu widzenia nauka języka polskiego z pewnością nie jest trudniejsza od nauki francuskiego, chińskiego czy japońskiego… Ale czy takie samo zdanie mają obcokrajowcy, którzy chcą władać naszym ojczystym językiem? Niekoniecznie! Jakiś czas temu w internecie pojawiła się grafika w kształcie piramidy, na szczycie której znalazł się właśnie język polski, zostawiając w tyle wiele innych języków, które ponoć są dużo łatwiejsze do przyswojenia. 

A zatem jak to jest z tym polish courses? Dlaczego sprawia tyle trudności? Przede wszystkim powodem jest niełatwa gramatyka, ortografia, dużo wyjątków od danej reguły i wymowa. Prawdę mówiąc nie powinniśmy się dziwić temu, że nauka języka polskiego dla cudzoziemców nie jest prosta, skoro wielu Polaków ma problem z prawidłowym posługiwaniem się swoim rodzimym językiem. Istnieje szereg wyraz z „ó”, „rz”, „ż” czy „ch” lub „h”, na których poległby zapewne co drugi Polak… Mimo że nie byłyby to słowa wyszukane i rzadko spotykane. Nauczyciele, którzy prowadzą kurs językowy dla cudzoziemców mówią, że największe trudności są z poprawną odmianą i końcówkami. Przykładem może być liczebnik trzy, który możemy odmienić na trzech, troje, trzej, trzema, trzem, trojgu, trójkę, trójce itd. I skąd obcokrajowiec ma wiedzieć, jaka forma będzie w danym kontekście tą poprawną?

Sama wiedza nie wystarczy?

Jak się okazuje w zależności z jakiej części świata pochodzi osoba chcąca nauczyć się języka polskiego to różny będzie poziom trudności. Jak podkreślają lektorzy polski dla obcokrajowców z Azji będzie bardziej problematyczny pod kątem wymowy ze względu na… inną budowę krtani. Stąd też wymawianie słów z „rz” „cz” lub”dż” będzie dla nich nie lada wyzwaniem. Jednak najważniejsze jest to, aby nie zrazić się do języka już na początku nauki i dać sobie czas na jego przyswojenie. Wiedzą o tym lektorzy, którzy starają się stopniowo przechodzić do coraz trudniejszych rzeczy i tłumaczyć, że wszystkiego można się nauczyć. Wystarczą tylko chęci, sumienność i systematyczność.