więcej
czytaj więcej o portalu
Kaizen Edu

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Każdy rodzic regularnie doświadcza tego, że kiedy przychodzi czas, aby pociecha usiadła do odrabiania lekcji, to ona wymyśla tysiące spraw, byle tylko nie zacząć się uczyć.

Dzieje się tak dlatego, że dziecko kojarzy naukę jako coś, do czego jest zmuszane. Często rodzice popełniają też błąd i krzycząc na dziecko, potęgują w nim odczucia, że edukacja jest ich przykrym obowiązkiem. A przecież dzieci lubią zdobywać wiedzę i poszerzać swoje horyzonty, tylko musi to odbywać się w przyjemnych warunkach. Dlatego jeżeli mamy do czynienia z dziećmi rozpoczynającymi przygodę z edukacją, to warto połączyć ją z zabawą. Wówczas maluch z pewnością z ochotą będzie chłonął wiedzę i nie trzeba mu będzie wielokrotnie powtarzać, aby wykonał dane zadanie.

Dajmy dziecku wsparcie

Kiedy dziecko napotyka na jakieś trudności, to bardzo szybko się zniechęca. Dlatego też jeśli widzimy, że jakaś dziedzina sprawia mu trudności lub z czymś sobie nie radzi, to wspólnie zasiadajmy do nauki. Dzięki temu dziecko będzie czuło wsparcie, a poza tym odrabianie lekcji stanie się dla niego przyjemniejsze i bardziej efektowne. Duże znaczenie ma też wykorzystywanie nowoczesnych technologii. Zdobywanie wiedzy przy pomocy tabletów czy gier edukacyjnych to atrakcyjna forma nauki, do której nie trzeba dzieci namawiać. Na koniec pamiętajmy o tym, aby nie karać dziecka za słabszą ocenę, np. zabraniając mu korzystanie z komputera, ponieważ skutek będzie odwrotny od zamierzonego. Zamiast tego uświadamiajmy dziecku, że nauka jest wartością, otwiera wiele możliwości, dlatego trzeba się do niej przykładać, a gorsza ocena może się zdarzyć każdemu.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *