więcej
czytaj więcej o portalu
Kaizen Edu

Czytanie globalne, czyli jak nauczyć czytać najmłodszych

Regularnie dochodzą do nas informacje o tym, że społeczeństwo coraz mniej czyta. Ostatnie badania pokazują, że ponad połowa Polaków w ciągu roku nie przeczytała ani jednej książki. Dane zatrważają tym bardziej, że brak kontaktu z literaturą to uboższe słownictwo, słabsza pamięć czy brak stymulowania wyobraźni. Co zatem można zrobić, aby zachęcić do czytania najmłodszych? Jak zaszczepić w nich pasję do czytania?

Zacznijmy od tego, że maluchy uczą się przez naśladownictwo. W związku z tym kiedy widzą, że rodzice spędzają wolną chwilę na relaksie z książką w ręku, to bardzo prawdopodobne, że w przyszłości przejmą ten wzorzec. Drugą istotną kwestią jest czytanie dzieciom bajek… Ważne żeby było to regularnie, najlepiej każdego wieczoru przed pójściem spać. A jak sprawić żeby maluch sam mógł czytać bajki, które leżą na półce w jego pokoju? Odpowiedzią jest czytanie globalne! Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Zacznijmy od tego, że czytanie metodą globalną wynalazł Amerykanin Glenn Doman. Powstała z myślą o dzieciach, które mają uszkodzony mózg. Jednak efekty były tak dobre, że postanowiono, aby czytania tą metodą nauczyć również zdrowe dzieci. 

Fenomen metody domana

Przez pierwsze sześć lat życia jesteśmy najbardziej chłonni i głodni wiedzy. W tym czasie zazwyczaj jednak nie mamy jeszcze do czynienia z czytaniem. Może się to zmienić jeżeli zaczniemy z dzieckiem czytanie metodą domana. Na czym ona polega? Otóż dziecko uczy się czytać na podstawie zapamiętywania graficznego, dzięki czemu niepotrzebna jest mu znajomość liter. Wystarczy, że zobaczy dany wyraz i już będzie wiedziało, co on oznacza. Innymi słowo będzie potrafiło je przeczytać. Do nauki służą karty domana. Na początku dziecko poznaje 15 wyrazów, wchodzących w skład 3 zestawów – każdy ma po 5 kart. Metoda domana zakłada, że wyrazy muszą się znajdować na białej kartce o wymiarach 10×60 cm, każde słowo ma wysokość 8 cm, a grubość liter nie może być mniejsza niż 1 cm. To sprawi, że maluch będzie zainteresowany, a czytanie metodą globalną będzie łatwe i przyjemne.

Efekty pojawiają się już po kilku lekcjach!

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *