więcej
czytaj więcej o portalu
Kaizen Edu

Kiedy zacząć uczyć malucha języka obcego?

Znajomość języków obcych jest bardzo ważna i przydatna w dorosłym życiu. Umiejętność ta nie tylko umożliwia zagraniczne podróże i swobodną komunikację z obcokrajowcami, ale może być też przepustką do kariery. W dzisiejszych czasach niemal na każde stanowisko preferowana jest znajomość konkretnego języka obcego. Najczęściej jest to język angielski, który jest najbardziej uniwersalny i za jego pomocą porozumiemy się niemal na całym świecie. Dlatego też rodzice stawiają na jak najwcześniejszą naukę języka obcego… Co niektórzy komunikują się z dzieckiem w języku obcym już od momentu jego narodzin. Czy jest to dobry pomysł?

Sytuacja, że dziecko już od swoich pierwszych dni poznaje więcej niż jeden język ma zwykle miejsce w rodzinach, w których jeden z rodziców jest obcokrajowcem. Wtedy następuje duże zdeterminowanie, aby maluch znał ojczysty języków zarówno mamy jak i taty. A co jeśli rodzice nie znają języków obcych, a chcą aby ich dziecko szybko zaczęło biegle władać w innym języku niż polski? Wtedy z pomocą przychodzi szkoła językowa dla dzieci. Do niej uczęszczają zazwyczaj dzieci kilkuletnie, natomiast nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, w jakim wieku najlepiej posłać dziecko do takiej szkoły. Dla jednych trzylatków będzie to właściwa pora, a dla innych zdecydowanie za wcześnie. Dlatego trzeba obserwować dziecko i na tej podstawie stwierdzić czy jest ono gotowe na naukę nowego języka. Angielski dla najmłodszych podobnie zresztą jak każdy inny język to nie tylko teoria, ale i zabawa.

Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że zabawa jest tutaj najważniejsza i wiedza dostarczana jest właśnie za jej pośrednictwem. Angielski dla dzieci polega na uczeniu się pojedynczych słów, które są obrazowane za pomocą przedmiotów lub kolorowych grafik. Maluchy uczą się również piosenek w tym języku i ogólnie osłuchują się z nim. A że młode umysły szybko chłoną wiedzę, to i nadzwyczaj dużo zapamiętują. Angielski dla przedszkolaków to też gry zespołowe czy bajki, które pozwalają miło spędzić czas!

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *